Committees

Program Chairs:

  • Markus Lumpe, Swinburne University of Technology, Australia
  • José Proença, INESC TEC & Universidade do Minho, Portugal

Steering Committee:

  • Farhad Arbab, CWI & Leiden University, The Netherlands
  • Lui­s Barbosa, INESC TEC & Universidade do Minho, Portugal
  • Christiano Braga, Universidade Federal Fluminense, Brazil
  • Carlos Canal, University of Malaga, Spain
  • José Luiz Fiadeiro, Royal Holloway, University of London, UK
  • Ramtin Khosravi, University of Tehran, Iran
  • Olga Kouchnarenko, University of Burgundy-Franche-Comté, France
  • Zhiming Liu, Birmingham City University, UK
  • Markus Lumpe, Swinburne University of Technology, Australia
  • Eric Madelaine, Inria, France
  • Peter Olveczky, University of Oslo, Norway
  • Bernhard Schatz, TU Munchen, Germany

Program Committee:

  • Paolo Arcaini, Charles University, Czech Republic
  • Kyungmin Bae, Carnegie Mellon University, USA
  • Lui­s Barbosa, INESC TEC & University of Minho, Portugal
  • Simon Bliudze, EPFL, Switzerland
  • Christiano Braga, Universidade Federal Fluminense, Brazil
  • Roberto Bruni, University of Pisa, Italy
  • Carlos Canal, University of Málaga, Spain
  • Dave Clarke, Uppsala University, Sweden
  • Javier Cámara Moreno, Carnegie Mellon University, USA
  • Frank de Boer, CWI & Leiden University, the Netherlands
  • Arbab Farhad, CWI & Leiden University, the Netherlands
  • José-Luiz Fiadeiro, University of London, UK
  • Rolf Hennicker, Ludwig-Maximilians-Universität of Munich, Germany
  • Einar Broch Johnsen, University of Oslo, Norway
  • Sung-Shik T.Q. Jongmans, Open University of the Netherlands & Radboud University Nijmegen, the Netherlands
  • José Proença, INESC TEC & University of Minho, Portugal
  • Natallia Kokash, LIACS, the Netherlands
  • Olga Kouchnarenko, Inria/Cassis & University of Franche-Comté, France
  • Ivan Lanese, University of Bologna & INRIA, Italy & France
  • Zhiming Liu, Southwest University, China
  • Alberto Lluch Lafuente, Technical University of Denmark, Denmark
  • Eric Madelaine, INRIA, France
  • Lumpe Markus, Swinburne University of Technology, Australia
  • Mieke Massink, CNR-ISTI, Italy
  • Hernan Melgratti, Universidad de Buenos Aires, Argentina
  • Corina Pasareanu, CMU/NASA Ames Research Center, USA
  • Eric Rutten, INRIA, France
  • Gwen Salaün, Grenoble INP - INRIA - LIG, France
  • Francesco Santini, Università di Perugia, Italy
  • Marjan Sirjani, Reykjavik University, Iceland
  • Meng Sun, Peking University, China
  • Heike Wehrheim, University of Paderborn, Germany
  • Peter Ölveczky, University of Oslo, Norway


Questions? Please contact the organisers: José Proença and Markus Lumpe.